Gmina Regnów

Odnośniki

Data

Niedziela 19 Września 2021

Imieniny

Januarego, Konstancji, Teodora

Wyszukiwarka

Odnośniki

Odnośnik

Treść

  • -
KOSCIÓŁ I PARAFIA RZYMSKO-KATOLICKA

Parafia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w RegnowiePierwsza świątynia i parafia w Regnowie powstały dzięki księciu Konradowi Mazowieckiemu w I połowie XIII w. W połowie XVI w. był w regnowie na obecnym miejscu kościół drewniany pod patronatem królewskim. Na początku XVIII w. dzierżawę wsi królewskiej objął Wojciech Lanckoroński, Marszałek Trybunału Królewskiego. W 1774 roku za zgodą Króla Augusta III Sasa dzierżawę dzierżawę regnowską otrzymuje syn Wojciecha Franciszek Lanckoroński, starosta rawski. On w roku 1764 ufundował obecny kościół na miejscu spalonego w 1762 r. kościoła drewnianego. Konsekracja niwego kościoła odbyła się w 1772 r.. Od XIX w. rozpoczynają się i trwają dziesiątki lat bardzo kosztowne remonty tego kościoła (dachy, wieże, gzymsy zewnętrzne). Koszty pokrywał dziedzic, ogół parafian oraz sam proboszcz, a od połowy ubiegłego wieku wszelkie starania o remonty kościoła mieli na swojej głowie parafianie pod przewodem księdza Proboszcza.


Świątynia jest wzniesiona w stylu póżnobarokowym, trzynawowa, o powierzchni użytkowej wnętrza ponad 500 m2. Do najcenniejszych zabytków we wnętrzu kościoła zalicza się: obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVIII w), rzeźbę gotycką 'Pieta' (XV w.), ołtarz główny (styl rokokowy XVIII w.), krzyż procesyjny, figurka Zmartwychwstałego Chrystusa, chrzcielnica oraz ambona (styl rokokowy, XVIII w.), tablica erekcyjna w ścianie południowej - XVIII w. Odpusty odbywają się w w pierwszą niedzielę po święcie Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (31 maja) i pom świętym Michale Archaniele (29 września).


Najnowsze inwestycja dokonywane w kościele: dachy blaszane, odnowienie wnętrza, centralne ogrzewanie (elektryczne piece akumulacyjne), kapitalny remont zewnętrznych murów kościoła (nowe tynki) oraz parkanu otaczaj±cego cmentarz kościelny.

Odnośnik

Banery