Organizacja edukacyjnego ekologicznego pikniku rodzinnego na terenie Gminy Regnów

Gmina Regnów realizowała zadanie w ramach Programu Priorytetowego „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja I pn.: „Organizacja edukacyjnego ekologicznego pikniku rodzinnego na terenie Gminy Regnów”.

W ramach przedsięwzięcia na boisku przy Szkole Podstawowej w Regnowie w dniu 15.08.2023 r.  odbył się edukacyjny, ekologiczny piknik rodzinny podczas którego przeprowadzone były ekologiczne konkursy dla dzieci i młodzieży oraz konkurs dla dorosłych.

Podczas pikniku zaprezentowane zostały stanowiska edukacyjne, które dotyczyły 5 aspektów:

  • stanowisko naukowe, na którym zaprezentowane zostały zasady działania paneli fotowoltaicznych, elektrowni wodnych, elektrowni geotermalnych czy elektrowni wiatrowych, wykonany został pokaz drona wykorzystywanego do kontroli antysmogowych z czujnikiem jakości powietrza;
  • stanowisko wiedzy z zakresu ochrony powietrza – na tym stanowisku zostały przekazane informacje w sprawie dofinansowania („czyste powietrze”, „mój prąd”, „moje ciepło” i inne), uchwała antysmogowa, dobre praktyki w ochronie środowiska, termomodernizacja i wymiana źródeł ciepła na urządzenia niskoemisyjne, wiedza w zakresie wykorzystywanych paliw itp. – warsztaty;
  • stanowisko sportowe, na którym prowadzone były eko-zajęcia aktywizujące najmłodszych w zakresie wiedzy ekologicznej w połączeniu z aktywnością ruchową. Odbyły się także poniżej wymienione warsztaty (wszystkie połączone były z warsztatami o dobrych praktykach w zakresie ochrony powietrza):
    1. Eko-krzyżówki o powietrzu;
    2. Wyścig w butach po chusteczkach po torze z recyklowanych odpadów;
    3. Bitwa na kulki papierowe wykonane z gazet;
    4. Skoki w workach do segregacji odpadów wraz z pogadanką o paliwach, którymi możemy ogrzewać dom;
    5. Eko-kręgle z butelek;
    6. Rzut na odległość nakrętką do słoików;
    7. Sztafeta z wykorzystaniem rolek po ręcznikach papierowych;
    8. Zajęcia taneczne;
    9. EKO-gra planszowa XXL.
  • stanowisko prac manualnych - przy tym stanowisku odbywały się warsztaty plastyczne i techniczne o tematyce związanej z ochroną powietrza, w tym m. in.:
  1. Ozdabianie eko-doniczek i sadzenie roślin - każdy z uczestników mógł posadzić i zabrać do domu roślinkę, której doniczkę udekorował w czasie warsztatów. Uczestnicy dowiedzieli się jaki jest walor rzeczy wykonanej własnoręcznie, dlaczego warto  samodzielnie wykonywać ozdoby do domu, w jaki sposób pomagamy środowisku naturalnemu sadząc rośliny, jakie rośliny są najlepszymi eliminatorami  zanieczyszczeń powietrza.
  2. Tworzenie pszczół i innych pożytecznych owadów z rolek po papierze toaletowym i innych odpadów.
  3. Wykonywanie kwiatów z papierowych słomek i kolorowego papieru.
  4. EKO-biżuteria - uczestnicy tworzyli oryginalne, niepowtarzalne naszyjniki i bransoletki przy użyciu resztek różnobarwnych tkanin bawełnianych. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nauczyć się jak wykorzystać niepotrzebne materiały, które dostaną drugie życie, dowiedzieli się w jaki sposób poprzez recykling można zmniejszyć ilość wyrzucanych śmieci.
  5. Ozdabianie plecaków żeglarskich ekologicznymi szablonami - warsztaty umożliwiły tworzenie własnych niepowtarzalnych wzorów przy użyciu szablonów i nanoszeniu ich za pomocą farb akrylowych na plecak wielorazowego użytku. Tak powstały plecak to pamiątka z imprezy, a zarazem promowanie korzystania z materiałów wielorazowego użytku.
  • strefa relaksu z książkami i układankami ekologicznymi - miejsce w którym można było odpocząć, podładować baterie, pograć w gry eko i poczytać książki o tematyce ochrony powietrza, wpływie człowieka na powietrze czy właściwym spalaniu paliw.  

 Przeprowadzone podczas pikniku konkursy oraz przekazana wiedza pozwoliły poszerzyć świadomość ekologiczną mieszkańców gminy i konieczność dbania o czystość powietrza. Wzrost wiedzy na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia powietrza przyczynił się do kształtowania i rozwijania poczucia odpowiedzialności za jakość powietrza którym oddychamy.

 Wartość całkowita zadania: 45 000,00 zł

Kwota dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi: 35 000,00 zł

Wkład własny Gminy Regnów: 10 000,00 zł

http://www.zainwestujwekologie.pl/

  • Logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
  • autor: Małgorzata Foks, data: 2023-10-25
baner toplayer
Plakat przedstawiający maszerującą orkiestrę dętą.  W trści podana jest informacja o zapisach na warsztaty z gry w marszu i musztry